دوشنبه , ۷ اسفند ۱۳۹۶
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / نوبخت: دولت ۹۴۰۰ میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داد

نوبخت: دولت ۹۴۰۰ میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داد

نوبخت: دولت ۹۴۰۰ میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دولت گفت: با تصویب امروز هیات دولت، ۶۵۹۰ میلیارد ریال تسهیلات و ۲۸۱۰ میلیارد ریال کمک بلا عوض به خانوارهای زلزله زده کرمانشاه اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد باقر نوبخت» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: اقدامات اجرایی این مصوبه از امروز آغاز می شود و امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.
وی با بیان اینکه مصوبات دولت در چهار سرفصل به تفکیک تسهیلات بلاعوض برای مناطق شهری و روستایی اختصاص یافت، اظهار داشت: برای هر خانوار که نیاز به احداث و بازسازی دارند، در مناطق روستایی ۲۵ میلیون تومان و در مناطق شهری ۳۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود و همچنین برای مناطق روستایی ۵ میلیون و مناطق شهری ۶ میلیون تومان وام بلاعوض اختصاص می یابد.
نوبخت گفت: برای خانوارهایی که نیازمند مرمت و تعمیر واحدها هستند ۱۲ میلیون تومان به صورت تسهیلات شهر و روستا داده می شود و ۲ میلیون تومان نیز وام بلاعوض داده می شود.
سخنگوی دولت گفت: همچنین با تصمیم دولت سه میلیون تومان تسهیلات و ۲ میلیون تومان وام بلاعوض برای خرید مجدد لوزام خانگی به زلزله زدگان پرداخت می شود.
وی درباره اسکان موقت نیز گفت: برای اسکان موقت روستاها ۳ میلیون تومان و برای شهرها ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
سخنگوی دولت گفت: براساس مصوبه دولت بانک مرکزی نیز ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای خرید لوازم خانگی و موارد ضروری می پردازد.
وی تاکید کرد: این موارد غیر از مصوبه ای خواهد بود که برای جبران خسارات و بازسازی زیربناها و ابنیه دولتی باید انجام شود که امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.
نوبخت اظهارداشت: این مصوبه به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد و بانک مرکزی باید ۶۵۹ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی تسهیلات بدهد و ۲۸۱ میلیارد تومان را نیز سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند.
سخنگوی دولت درباره بخشنامه شرایط پرداخت وام زلزله زدگان گفت: بانک مرکزی بخشنامه ای دارد که همه کسانی که زلزله زده هستند و مشکل دارند علاوه بر دوره تنفس، وام های قبلی آنها تا دو سال استمهال می شود.
وی بیان کرد: طوری برنامه ریزی شده که سازمان برنامه بودجه قبل از پایان این ماه همه مبلغ را پرداخت کند گرچه الان موضوع گندمکاران و پرداخت خرید تضمینی گندم تحت الشعاع قرار گرفته است.
سخنگوی دولت ادامه داد: بر اساس تعهد سازمان برنامه و بودجه، باید ۲۷۰۰ میلیارد تومان باقی مانده خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم و امیدواریم شرکت بازرگانی دولتی همه این رقم را پرداخت کند تا بنابراین ۱۰۰ درصد خرید تضمینی گندم انجام شود.
نوبخت گفت: در نشست خبری ۲۵ مهرماه اعلام کرده بودم که سازمان برنامه و بودجه تمام مبلغ خرید تضمینی گندم را تا یک ماه آینده پرداخت خواهد کرد و این وعده محقق شد.
وی ادامه داد: خرید تضمینی گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که ۹ هزار و میلیارد تومان پرداخت شده بود و ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان باقی مانده بود که صد درصد پرداخت شد.

بررسی مجدد

گردهمایی فرودگاه و آمادگی در برابر بلایا در تهران گشایش یافت

گردهمایی فرودگاه و آمادگی در برابر بلایا در تهران گشایش یافت تهران – ایرنا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *